Zrób z Ubuntu… Ubuntu Studio!

Z Ubuntu do Ubuntu Studio jest bardzo krótka droga. Jeżeli zrozumiałeś, że jesteś twórcą a nie przeciętnym użytkownikiem to dobrze trafiłeś. Czy musisz przeinstalowywać cały komputer i wgrywać na nowo system? Odpowiedź brzmi nie, ponieważ ta krótka droga prowadzi przez instalację jednego pakietu, który doprowadzi do metamorfozy Twojego dotychczasowego systemu.

Instalacja:

sudo apt install ubuntustudio-installer

Po instalacji tego pakietu szukacie ikonki instalatora w menu, po czym ją uruchamiacie. Po uruchomieniu zobaczycie tabelkę z opcjami wyglądającą mniej więcej tak:

Czy jesteś profesjonalnym grafikiem, fotografem, montażystą wideo czy też marzysz by zostać gwiazdą rock’a wybierasz odpowiednio rzeczy które Cię interesują. Nie ma sensu zapychać komputera wszystkim na raz, choć o dziwo po instalacji wszystkiego komputer oraz system wciąż działa prawidłowo, ale zastanów się, czy warto instalować program dla fotografa jeżeli chcesz tworzyć muzykę i kleić klipy? Czy warto instalować programy do zaawansowanej obróbki audio chociaż jesteś grafikiem 3D a masz talent muzyczny jakby słoń nadepnął Ci na ucho, lub po co Ci Blender skoro jesteś fotografem? Nie zniechęcam do nauki, ale warto zachować system jako lekki, dlatego przemyślcie sobie tę instalację. Zawsze można potem coś doinstalować jak będzie potrzebne.

Jeżeli chcesz mieć najnowsze wersje niektórych pakietów kliknij Add/Dodaj Backports PPA.

Po dokonaniu wyboru kliknij Install/Zainstaluj. Jeśli zostaniesz poproszony o wylogowanie się i zalogowanie się po zakończeniu instalacji, zrób to. To po prostu dodaje uprawnienia do dźwięku w czasie rzeczywistym do użytkownika, jeśli jeszcze ich nie masz. Jeśli nie potrzebujesz uprawnień do odtwarzania dźwięku w czasie rzeczywistym, nie będzie to miało wpływu na przepływ pracy.

To wszystko. Twoje Ubuntu właśnie przeszło metamorfozę do Ubuntu Studio. Jesteś gotów by stworzyć coś super?
Powodzenia!

Related posts

Leave a Comment