Wszystkie serca w jednym rytmie (clock synchronization)

Dawno temu, kiedy byłem w Londynie mój kolega Simon pokazał mi swoje studio. Byłem zaskoczony tym, że sobie nadusi guzik na jednym instrumencie i nagle wszystkie grają. Wiedziałem, że to ma coś wspólnego z MIDI, ale dla mnie to wciąż była czarna magia. Minęło wiele lat i teraz mam własne studio. Chciałbym pokrótce opisać jak to wszystko działa. Może wpierw przedstawię schemat połączeń. Opiszę tylko pokrótce jak są podłączone kable audio, że to wszystko się zmieściło. Mój interfejs Focusrite Saffire Pro 14 ma tylko 4 dostępne wejścia typu duży jack. Posiadam instrumenty stereo, więc już w ogóle pozostają mi 2 i jest psikus. Mimo wszystko udało się to jakoś rozwiązać. Z przodu interfejsu jest podłączony procesor wokalny TC Helicon VoiceLive Touch 2. Jest on podłączony w stereo. W tym przypadku mamy jeszcze do czynienia z jednym inputem gitarowym w tym procesorze gdzie jest podłączona gitara basowa Fender Jaguar. Także udało się obejść ten problem w jakiś sposób. Z tyłu interfejsu w stereo jest podłączona maszyna perkusyjna Akai XR20. Żeby było równie zabawnie to ta maszynka również ma swój dodatkowy input mikrofonowy, ale nie wykorzystuję go póki co. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie podłączę do niego syntezator Yamahy, który dostarcza analogowy strumień dźwięku. Interfejs jest zaprojektowany pod złącze Firewire. Mój komputer go nie posiada, lecz korzystam z przejściówki z Firewire na Thunderbolt. Te szybkie porty gwarantują mi bardzo wysoką jakość (96000Hz) oraz pozwalają nagrywać każdą ścieżkę osobno i w jednym momencie, na raz. No i na sam koniec ostatnią rzeczą pozostaje kontroler Novation Impulse 49. Jest to tylko kontroler i nie posiada on własnych dźwięków jak w przypadku poprzednich instrumentów i właściwie bez komputera, lub jak ktoś jest cwany to tylko bez zasilania USB się nic nie zdziała. Kontroler ten obsługuje programowe instrumenty komputerowe, które są na nim skonfigurowane. Dlaczego napisałem, że chyba, że ktoś jest cwany? Ponieważ kontroler ten posiada zwoje wejścia i wyjścia MIDI i można je w jakiś sposób wykorzystać. Jedyny problem stanowi zasilanie – przez port USB i tego się nie ominie. Maszynka perkusyjna przynajmniej działa dodatkowo na baterie jakbym chciał zrobić podkład w parku na ławce, kontroler tego nie posiada. Novation obsługuje również wirtualny, programowy protokół MIDI dzięki któremu możemy kontrolować instrumenty, kręcić ich właściwościami, startować i stopować odtwarzanie w programie i uwaga… potrafi również zsynchronizować zegar BPM. Teraz przedstawię Wam w jaki sposób są podłączone kable MIDI a jak to wygląda pod USB.

Schemat podłączenia kabli MIDI/USB

Wspomniałem wcześniej, że kontroler działa pod USB. W ten właśnie sposób synchronizuje również tempo z programem. Przykładowo w programie jest ustawione 60 BPM. Jak wygląda konfiguracja programu, żeby zegar się synchronizował?

Bitwig wskazuje tylko dwa urządzenia. Są nimi kontroler Novation Impulse i interfejs, który również posiada obsługę protokołu programowanego MIDI oraz posiada również jedno wejście i jedno wyjście fizycznego MIDI.

No wszystko super ekstra, ale jak podłączyć dwa urządzenia czyli procesor wokalny oraz maszynę perkusyjną? No własnie, spójrzcie jeszcze raz na wykres podłączeń MIDI powyżej. Z interfejsu MIDI OUT prowadzi do beatmaszyny IN MIDI. No i właśnie… Z beatmaszyny z MIDI OUT prowadzi do procesora wokalnego MIDI IN.

Czy to możliwe że to działa? Możliwe. Ta maszynka jest wysoce programowalna. Posiada takie opcje jak CLOCK IN oraz CLOCK OUT. Obie mogą być używane w jednym momencie.

W ten właśnie sposób przejmuje tempo od interfejsu i w tym samym momencie przekazuje je jeszcze procesorowi wokalnemu.

W ten sposób beatmaszyna pokazuje, że tempo jest synchronizowane

Procesor wokalny nie ma na tyle rozwiniętych funkcji MIDI i posiada tylko jeden port, INPUT, ale to wystarczy, żeby zsynchronizować tempo oraz wszystkie efekty wokalne jak Delay lub inne, które mogą zsynchronizować z tempem projektu i równiutko wybrzmiewać do taktów.

Procesor wokalny przejął tempo od maszyny perkusyjnej.

Jak to wygląda na Novation?

Kontroler przejął tempo bezpośrednio z komputera przez USB

Teraz pewnie chcecie zobaczyć jak to wygląda kiedy serca biją w jednym rytmie? Tak to wygląda:

Jeżeli chcesz wiedzieć jak to się przekłada na muzykę – oglądaj moje filmiki a zobaczysz.

Pozdrawiam
Souler

Related posts

Leave a Comment