Niskobudżetowe profesjonalne studio muzyczne

Witajcie. Dzisiaj naszła mnie wena by Wam opowiedzieć o moich przemyśleniach dotyczących studia muzycznego. Czy kiedy w grę wchodzi wysoka jakość to zawsze musi się to wiązać z olbrzymimi pieniędzmi? No i też może z drugiej strony – czy naprawdę wygodnie Ci się pracuje na darmowym oprogramowaniu? Czy nie zasługujesz aby mimo wszystko wskoczyć o level wyżej i w końcu poczuć się jak profesjonalny muzyk? W tym artykule udowodnię Wam na przykładach i argumentach jak osiągnąć właśnie “to” w najprostszy i najtańszy sposób. Wydaje mi się, że możecie być zaskoczeni do czego doszedłem.

Zaczynamy!!!

Komputer

Zacznijmy od komputera. Jest grupa komputerów, które doskonale się sprawdzają się jako komputery stacjonarne i jako komputery przenośne. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nigdy nie wiadomo w jakich warunkach przyjdzie nam komponować. Są to komputery serii biznesowej, które posiadają na dupce specjalne gniazdo do podłączenia stacji dokującej. Do tej akurat można podłączyć wszelki sprzęt stacjonarny taki jak monitory, drukarki czy sprzęt muzyczny. Jeżeli tylko bateria jest sprawna i naładowana zawsze można zrobić sobie przerwę od pracy, wypiąć komputer, iść do salonu, włączyć telewizor, jednym okiem obejrzeć wieczorne wiadomości, a drugim odpisywać maile czy wiadomości na fejsie. Może też zawsze rozsiąść w Starbucksie i udawać, że się pracuje popijając kawę z cynamonem. W każdym razie takie możliwości to duży atut.
Teraz sobie odpowiedzmy na kilka pytań. Czy musi być nowy? Jakiej firmy? Czy będzie drogi?
Postaram się odpowiedzieć na to pytanie najlepiej jak potrafię. Moim subiektywnym zdaniem najważniejsze by laptop był solidny i stabilny, ponieważ to w głównej mierze przykłada się na komfort pracy oraz efekty. Dajmy przykład kupna nowego laptopa z marketu. Z pozoru może mieć niby wysokie parametry, ale podzespoły mogą nie być wcale wysokiej jakości co może spowodować przegrzanie, zawieszenie systemu lub generalna niestabilność. Z tego właśnie powodu polecam Wam sprzęt, który jest sprawdzony i niezawodny. Moim zdaniem najlepsze wersje biznesowe funkcjonują pod sztandarami firm Dell, Lenovo, oraz HP, oczywiście w seriach biznesowych czyli np. Latitude, ThinkPad, Elitebook. Czy musi być nowy? Moim zdaniem nie musi, bo to bardzo solidne komputery, które działają bezproblemowo wiele lat i przeżyją nie jednego właściciela. Czy musi być drogi? To czy coś jest drogie czy nie to jest ocena subiektywna. Z doświadczenia wiem, że nie trzeba mieć najnowszych i najszybszych podzespołów do tworzenia muzyki. Gdybyś dodatkowo chciał montować filmy i teledyski to mógłbyś się zastanowić nad mocniejszą stacją, ale gdy zajmujesz się tylko muzyką postaraj się dobrać przede wszystkim stabilną jednostkę, która nie uraczy Cię błędem podczas istotnej dla Ciebie sesji nagraniowej. Jest jeszcze jeden aspekt. W nieco starszych seriach biznesowych bardzo często znajduje się jeszcze szybki port FireWire, który może się przydać gdy będziesz chciał zainwestować również w wysokiej jakości interfejs muzyczny, który z racji na ten szybki standard oferuje wysokiej jakości dźwięk przy praktycznie żadnej latencji.
Zaprezentuję Wam niedrogi model, który powinien się dobrze sprawdzić w swojej roli. Możecie być nieco trochę zaskoczeni, ale to wciąż jest dobry komputer. Posiada swoją długą historię a nawet witał na stacjach kosmicznych. Chciałbym Wam przedstawić model Lenovo ThinkPad T400. Zrozumcie, nie polecałbym go gdybym go nie miał od wielu lat. Posiada i miejsce na dock i port FireWire. Posiada również bardzo dobry touchpad oraz czytnik linii papilarnych. Taki staroć? Tak właśnie jego polecam. Służył mi przez wiele lat i pozwalał mi na wygodną pracę z muzyką przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości 96khz/24bit bez latencji. Można? Można.
Ile on kosztuje? Właśnie przeglądałem sobie ten model na allegro i znalazłem bardzo dobrą ofertę. Oferta wyróżnia się zamontowanym dyskiem SSD. Powiem Wam, że to właśnie on w dużej mierze czyni go bohaterem, gdyż z nim bardzo szybko działa i reaguje na otwieranie programów. Istotną opcją jest też możliwość zamontowania drugiego dysku zamiast napędu DVD przy użyciu dedykowanej szuflady. Spełnia to swoją rolę jako magazyn dla naszych projektów. Komputer jest wykonany z bardzo wysokiej jakości podzespołów, które gwarantują niezawodną pracę pomimo tego, że komputer nie jest pierwszej młodości. Uważam, że z założeniem kompletowana niskobudżetowego studio muzycznego jest to bardzo dobry wybór, który nie będzie bolał po kieszeni. To ile w końcu?! W cenie 464,00 zł z przesyłką nabędziecie mocą wersję. Tu podaję link do aukcji – LINK. W grę mogą wchodzić pobliskie modele takie jak R61, R61i itd…

Lenovo ThinkPad T400 Core 2 Duo P8600 2.40GHz
thinkpad docking from 2013-2018 t400/t410/t420 - Album on Imgur

System

Pewnie wielu z Was sobie nawet nie wyobraża innego systemu operacyjnego a jeżeli Microsoft Windows. Moim zdaniem jest to system, który posiada swoje wady i zalety. Nie będę ich dokładnie i szczegółowo wymieniał, ale jest to system, który potrafi się obrazić na użytkownika i nie działać jak powinien. Ja mam dla Was inną propozycję…

Debian? Cóż to takiego? Linux Debian jest Open Scourowym systemem operacyjnym skierowanym do zaawansowanych użytkowników. Informatycy chętnie go instalują na serwerach ze względu na jego niezawodność, stabilność oraz bezpieczeństwo, niekoniecznie na łatwość obsługi. Debian może być również instalowany z interfejsem graficznym dla przeciętnego użytkownika. Do jego wad może należeć to, że przy dogłębniejszej pracy z konsolą może sprawiać problemy, ponieważ to są już kwestie bezpieczeństwa. Jest bardzo bezpieczny. Kolejna kwestia (która może być wadą bądź zaletą) jest jego bardzo rygorystyczna selekcja pakietów, sterowników oraz oprogramowania. Co to znaczy? To znaczy, że w jego repozytoriach oprogramowania nie zawsze będzie się znajdowała najnowsza wersja, ale przynajmniej ten stan rzeczy prowadzi do tego, byśmy mieli do czynienia z bezpieczną i stabilną wersją. Właśnie to sprawia, że system ten jest aż tak bardzo niezawodny i stabilny.
Środowisko graficzne? Które? Oczywiście to wszystko jest kwestia gustu. Wielu powie, że najlepszym i najbardziej zaawansowanym środowiskiem graficznym jest KDE, inni natomiast, że GNOME. Jest ich oczywiście więcej, ale nie będę ich wszystkich wymieniał. Cóż zatem mogę polecić? Moim skromnym zdaniem wartym przyjrzenia się jest środowisko Cinnamon. Nie jest to ciężkie środowisko, posiada wszystkie niezbędne funkcje, jest bardzo intuicyjne w obsłudze oraz nie jest brzydkie.

Kernel RT
Kernel RT? Boźu… co to? Kernel to tz. jądro systemu i jest jego podstawową częścią. Zawiera sterowniki i niezbędne funkcje oraz odpowiada za podstawowe działania. Kernel RT (Low-Latency) jest specjalną modyfikacją jądra, która z założenia jest dostosowana do uzyskania jak najmniejszych opóźnień sprzętowych oraz programowych. Dlatego jest to super sprawa jeżeli chcemy posiadać wydajne studio nagrań! Z Kernelem RT mamy gwarancję najwyższej wydajności i możliwość tworzenia muzyki bez latencji, bez opóźnień, wszystko w czasie rzeczywistym. Daje to możliwość komfortowej pracy w studio jak i również grania Live na koncertach.

Jack Server
Standard wtyczki typu jack jest znana wielu ludziom, a już na pewno osobom związanym z muzyką. Jack Server jest zaawansowanym oprogramowaniem dzięki któremu stworzysz wydajny serwer dźwięku od konfiguracji sprzętowej aż po podłączenie do programów. W bardzo prosty sposób jesteś w stanie poprowadzić trasy połączeń sprzętów oraz programów miedzy sobą co daje niemal nieograniczone możliwości zastosowań tego oprogramowania. Wydaje się niezbędny również w Twoim Studio nagraniowym!

DAW
Wybór programu do produkcji wydaje się być łatwym wyborem. Do darmowych i zaawansowanych programów do produkcji muzycznej na komputery z systemem Linux jest np. Ardour, mimo wszystko moim zdaniem nie należy do prostych i intuicyjnym, niemniej posiada on wszystko co potrzebne do studia nagraniowego. Wiele lat temu podjąłem decyzję, że chcę mieć wygodne środowisko do tworzenia muzyki i zakupiłem program Bitwig Studio. Nie jest on ani najtańszy, ani najlżejszy. Do danego artykułu przygotowałem inną propozycję. W tym biegu moim zdaniem wygrał program Reaper. Jest to profesjonalny DAW do tworzenia muzyki i posiada wszystkie niezbędne opcje do wygodnej i intuicyjnej pracy z dźwiękiem. Kiedy pobierałem instalkę do niego szczęka mi opadła na ziemię i nie mogłem jej znaleźć. Instalka warzy 11MB! Pierwsze co pomyślałem to to, że to będzie śmigać jak rakieta! Gdy zacząłem z niego korzystać to stwierdziłem, że jest przyjemny i szybki w odczuciu. Przeglądając jego opcje znalazłem wszystko co trzeba. Ponadto posiada również spolszczenie i możliwość wgrywania skórek. Co prawda na starcie nie mamy dużo wtyczek, ponieważ tylko podstawowe wtyczki do poprawy dźwięku jak compressor, EQ itd. ale daje nam to miejsce by nauczyć się wdrążać własne rozwiązania. Program wydaje się świetny i za tę przyjemność płacimy 60$, czyli około 220zł.

Dwa przykłady wtyczek
Temat darmowych wtyczek czy w ogóle wtyczek to jest osobny temat, ale mimo wszystko chciałbym dać Wam choćby dwa przykłady darmowych, wartych uwagi wtyczek, które mogą Wam pomóc przy pracy z dźwiękiem w Waszym studio przy utworach. Oczywiście program Reaper bez problemu radzi sobie z różnymi standardami wtyczek, więc o to nie musimy się martwić, ale pokażę Wam takie wtyczki, które łatwo pobierzecie z repozytorium.

Calf Studio Gear Plugins
Jest to doskonały zestaw wtyczek do miksowania dźwięku, instrumentów wirtualnych oraz masteringu. Łącznie jest ich aż 47! Posiada dopracowany, ładny interfejs graficzny co daje duży komfort pracy. Dużo by opisywać, dlatego lepiej jak sami zajrzycie na stronę producenta i się zapoznanie. TUTAJ

Calf Plugin

Phasex Synthesizer
Nie wiem czy jest dobry czy nie, ale jak go ujrzałem miałem takie WOW! Prawdziwy kombajn! Jest to bardzo rozbudowany syntezator na Linuxa. Generalnie to nie wiem czego on nie posiada. Posiada tak dużo pokręteł, że ucina program przy niższych rozdzielczościach.
Jeżeli chodzi o dźwięk to powiem, że ma bardzo ciekawe, niebanalne brzmienia. Daje bardzo duży warsztat do eksperymentowania tym osobom, które uciekają jak najdalej od polifonii. Na pewno zajmie dużo czasu by go poznać i polubić.

To są tylko małe przykłady wtyczek. Biblioteka open-scoureowych wtyczek muzycznych na systemy Linux jest liczna. Wśród nich na pewno znajdziecie takie, które Wam się przydadzą do poprawy jakości oraz innowacyjne brzmienia, które sprawią, że Wasza muzyka będzie jedyna w swoim rodzaju. Warto się zapoznać z dodatkowymi repozytoriami dystrybucji KXStudio, które działają również w dystrybucji Debian. Zawiera ona oprogramowanie oraz wtyczki skierowane do twórców muzyki. Przykładową listę dostępnych tam wtyczek możecie przejrzeć TUTAJ.

Tworzenie muzyki, ale trochę inaczej
Tworzenie muzyki w systemie Linux jak i w programie Reaper daje możliwości, które spokojnie zaspokoją niejednego wymagającego twórcę muzyki czy inżyniera dźwięku, ale to co Wam teraz zaproponuję pewnie nawet się Wam nie śniło. Zastanawialiście się po co tworzyć muzykę na siedząco skoro można na leżąco? Strzelam, że na pewno masz smartfona. No i starczy. Teraz zacznij myśleć o tworzeniu muzyki trochę inaczej. Nie musisz się zamykać z tym tylko w twoim studio, przecież możesz tworzyć w kuchni, autobusie, parku… gdziekolwiek. Dlatego moją propozycją jest zacząć tworzyć muzykę na telefonie. Do tego wystarczy smartfon z Androidem. Do tego posłuży nam program o nazwie Caustic 3.
Caustic jest to zaawansowany program do produkcji muzyki na platformę Android. Posiada on 14 podstawowych instrumentów w tym beatmaszynę do której możemy wgrać swoje dźwięki w formacie wav oraz sampler, który obsługuje instrumenty w formacie SoundFont. Posiada również 20 efektów dźwiękowych. Posiada całkiem rozbudowany mikser, który daje możliwość dodania Deley, Reverb i Stereo. Posiada całkiem intuicyjny aranżer. W bardzo prosty sposób możemy dodać automatyzację przez nagranie ruszającego się suwaka. Wszystkie wartości możemy zautomatyzować. Program daje możliwość wgrywania to nowych brzmień i dźwięków prosto ze sklepu Play. Program posiada również takie zaawansowane opcje jak stworzenie serwera FTP do wgrywania dźwięków z komputera oraz edytor plików WAV. To nie wszystko! Mając tz. przejściówkę OTG do naszego telefonu lub tabletu możemy podłączyć kontroler midi i wtedy już bawić się w najlepsze. Każdy instrument może być odpowiednio mapowany wedle naszych oczekiwań. Utwory mogą być eksportowane nawet w 32-bitowej jakości. To co nam bardzo ułatwi dalszą pracę z utworem jest to, że program posiada możliwość prostego eksportu każdej ścieżki osobno. Dzięki temu za pomocą kilku kliknięć wrzucamy sobie nasz projekt do takiego programu jak Reaper i dokonujemy już studyjnego nagrania wokalu oraz idealnego mixu i masteringu. Na sam koniec napiszę jakie są koszty. W przypadku starych telefonów kabel OTG kosztuje może 5-10zł, w przypadku USB-C jest podobnie. Osobiście polecam TAKĄ. Kosztuje 37,20zł. Posiada szybkie złącze USB 3.0, USB-C dzięki któremu będzie możliwa praca pod ładowarką oraz HDMI dzięki któremu podłączymy telefon do telewizora. No i w końcu sam program Caustic 3 – 10$ co daje ok. 37zł. Możliwa jest też darmowa wersja, ale nie daje możliwości eksportu. Ponadto w cenie ok. 5-10zł jest możliwość zainstalowania dodatkowych instrumentów. Jest też również dużo darmowych paczek. Link do Sklepu Play.

Zrzut ekranu
Zrzut ekranu
Zrzut ekranu
Zrzut ekranu

Mikrofon
Bardzo dużo o jakości naszych produkcji będzie świadczyć sama jakość naszego wokalu, dlatego naszym wyborem wcale nie będzie najtańszy mikrofon. Bardzo wygodnym rozwiązaniem na początek jest wybranie pojemnościowego mikrofonu USB. Takie mikrofony posiadają wbudowaną kartę dźwiękową, która w efekcie gwarantuje nam dobrą jakość nagrań przy bardzo niskiej latencji podczas rejestrowania ścieżki. Za moich czasów wiele lat temu doskonałym wyborem był Samson G-Track. Właśnie taki mikrofon nabyłem i całkiem długo mi służył. Byłem zadowolony. Teraz mamy rok 2021 i na rynku mikrofonów pojemnościowych USB się trochę pozmieniało. Przejrzałem aktualną ofertę, poczytałem testy, parametry, wysłuchałem próbek. Najciekawszym wyborem wydaje się mikrofon Stagg SUSM60D. Już Wam tłumaczę dlaczego. Po pierwsze dlatego, że generalnie ma całkiem ładną, przyjemną barwę. Po drugie mikrofon ten jest w stanie nagrywać w wysokiej jakości 96khz/24bit co spokojnie gwarantuje jakość nawet DVD-Audio. Po trzecie polaryzacja: Kardioidalna/Wszechkierunkowa za pomocą przełącznika powoduje, że nie potrzebujemy specjalnego wygłuszenia czy ścianki. Jeżeli jest w pomieszczeniu odpowiednio cicho to przy kardioidalnym ustawieniu kierunkowym możemy sobie spokojnie nagrać wokal a mikrofon nie będzie specjalnie łapać dźwięków za i obok niego. No i tu oszczędzamy już na wygłuszeniu, wszelkich monitorach wygłuszających itd. Po czwarte nadaje się również do nagrywania wszelkich chórków czy instrumentów, jest wszechstronny. No i po piąte jego cena – aktualnie jest to 350zł. Taka jest moja propozycja na mikrofon.

STAGG SUSM60D MIKROFON USB Z INTERFEJSEM

Stojak – obowiązkowo
Stojak na mikrofon jest oczywiście obowiązkowy. Możesz nawijać czy śpiewać na siedząco, ale wiedz, że wtedy przepona pracuje inaczej. Stojak nie musi być dobry. Jeżeli zamontujesz na nim mikrofon i generalnie nie będziesz się nim specjalnie bawił to może być nawet jakiś najtańszy. Gorzej jak będziesz go zabierał na koncerty i dużo dostosowywał, wtedy lepiej dołożyć. Stojak średniej jakości możesz nabyć już za 50zł z przesyłką.

STATYW STOJAK NA MIKROFON DO MIKROFONU MIKROFONOWY - Sprzęt Dj-ski,  studyjny, estradowy - Allegro.pl

Słuchawki
Bardzo ciężko o dobre słuchawki. Wybór jest ogromny. Prócz samej jakości liczy się również to czy są wygodne to w dużej mierze przekłada się na komfort dłuższej pracy z dźwiękiem. Jedną z moich ulubionych firm produkujących profesjonalne słuchawki jest firma AKG. Miałem niejedną parę i zawsze byłem zadowolony. Teraz można kupić niedrogo słuchawki studyjne tej firmy, bo za ok. 220zł można nabyć model K92, który nie byłby najgorszym wyborem. Mimo wszystko chciałbym Wam również przedstawić inne słuchawki. Pewnie wielu będzie mnie krytykować, ale mając do dyspozycji słuchawki w tej cenie postawiłem na Creative Aurvana Live! w wersji pierwszej (druga podobno nie jest taka ciekawa). Zapytacie dlaczego? Już Wam odpowiadam. Najbardziej atrakcyjne dla mnie było bardzo szerokie pasmo 10 ~ 30000 Hz, takiego ciężko znaleźć nawet w profesjonalnych słuchawkach studyjnych. Ponadto są bardzo wygodne i nawet przy wielu godzinach na uszach nie przyprawiają o boleści. I tak trzeba wyczuć i tak, a największy efekt przy produkcji, mixie i masteringu jednak daje naprzemienna praca między głośnikami a słuchawkami. Opieranie się wyłącznie na jednym sprzęcie może być bardzo złudne. Zakupiłem te słuchawki w cenie 220zł. Teraz przykra wiadomość. Cena tych słuchawek wzrosła do 400zł, dlatego zostajemy przy AKG K92, ale ewentualnie byście wiedzieli na co patrzeć.

AKG K92 (32 Ohm) słuchawki zamknięte

Głośniki
Tu jest ciężka sprawa. Monitory studyjne tz. głośniki bliskiego pola nie należą do najtańszych. Przykładowo dobre monitory studyjne firmy KRK kosztują 550zł… ale za jeden. To macie już 1100zł. To jest naprawdę pełno kasy. Dlaczego monitory studyjne są tak ważne? Większość głośników do komputera czy kin domowych posiadają tylko wysokie i niskie tony, tz. Hi-Fi. To nie jest to czego szukamy. Bardzo dużo detali się kryje właśnie w średnich tonach. Mimo wszystko przeszukałem sieć i znalazłem świetną ofertę. Odkryłem monitory studyjne Mackie CR3-X, które posiadają bardzo dobre recenzje. Samą markę też kojarzę z niektórych produktów. Wydaje mi się, że na chwilę obecną jest to najlepszy wybór do niskobudżetowego studio. Są to aktywne głośniki o mocy 2x25W i co ważne działają na wtyk jack 3.5mm co daje możliwość pracy na posiadanej już karcie dźwiękowej bez potrzeby zakupu dodatkowego interfejsu. Ich cena to 500zł. Warto rozejrzeć się też za używanymi monitorami, a nóż widelec trafi się coś dobrego.

Mackie CR3-X - Sklep Muzyczny Music Center - Sklep Muzyczny Music Center

Klawiatura MIDI
Nie oszukujmy się, jeżeli nie jesteś profesjonalnym klawiszowcem to na razie nie potrzebujesz wszystkich oktaw. Mniejsze klawiatury mają też tę zaletę, że są bardziej mobilne i możesz bez problemu sobie taką schować do plecaka. Mimo wszystko ważne by była czuła na dotyk. Ważne też by miała pady, ponieważ niewygodnie tworzy się perkusję i sampluje na klawiszach. Dodatkowym plusem są dodatkowe suwaki lub pokrętła w takiej klawiaturze. Przydają się do szybkiej i precyzyjnej zmiany brzmienia lub głośności. Ostatnio niewątpliwym hitem spełniającym te wymagania jest klawiaturka AKAI MPK MINI MK3, którą można kupić już za niecałe 400zł. Mimo wszystko szperałem dalej czy aby nie znalazłaby się inna klawiaturka bardziej pasująca do tego artykułu. Udało się! Jest jeszcze jedna równie ciekawa i to w dużo bardziej przystępnej cenie. Może jest to jakaś klawiatura typu NoName, bo firmy MIDIPLUS, ale nie posiada złych opinii. Posiada wszystko co było wymienione i posiada bardzo atrakcyjną cenę. Spokojnie sprawdzi się w programie Reaper i Caustic. Jej cena to 202zł.

Zbliżamy się do końca.
Pozostają nam rzeczy opcjonalne. Dock do laptopa byłby przydatną rzeczą tak samo jak monitor bądź dwa. Dodatkowy zasilacz i nowa bateria. Dysk SSD, szuflada na dysk i większy dysk HDD. Klawiatura i myszka. Porządne duże biurko. Wygodny fotel. To są ewentualne rzeczy do rozpatrzenia.

Podsumowanie kosztów:

LP.NazwaCena
1.Laptop Lenovo T400464,00 zł
2.Program Reaper220,00 zł
3.OTG USB-C37,20 zł
4.Program Caustic 337,00 zł
5.Mikrofon Stagg SUSM60D350,00 zł
6.Statyw do mikrofonu50,00 zł
7.Słuchawki AKG K92220,00 zł
8.Monitory studyjne Mackie CR3-X500,00 zł
9.klawiatura midi MIDIPLUS202,00 zł
Razem:2 080,20 zł

Oczywiście sporo zaoszczędzimy jeżeli uda nam się w niektórych przypadkach znaleźć używany sprzęt w dużo niższej cenie.
Moim zdaniem są to rozsądne wybory biorąc pod uwagę fakt, że dobierane były by nagrywać w jakości 96khz/24bit, czyli DVD-Audio. Pozostaje tylko do zastosowania nasza wiedza i umiejętności. Z czasem będzie wychodzić czego potrzebujemy, ale myślę, że to jest dobry sprzęt na start.

Jeżeli chciałbyś sprawdzić jaką muzykę można stworzyć w programie Caustic to dam Ci choć jeden przykład. Nie jestem do końca pewien czy go skończyłem, ale nagraliśmy wokale i coś z tego wyszło. Odsłuchać możesz TUTAJ.

Mam nadzieję, że komuś się przyda ten artykuł i weźmie pod uwagę kilka moich rad.

Pozdrawiam
Souler

Leave a Comment