MusikCube (odtwarzacz audio)

MusikCube to darmowy, w pełni funkcjonalny terminalowy, napisany w języku C++ odtwarzacz muzyki, biblioteka i serwer strumieniowego przesyłania dźwięku, który działa natywnie w systemach Windows, macOS i Linux. MusikCube działa również dobrze na Raspberry Pi nawet z niestandardowym przetwornikiem cyfrowo-analogowym (np.IQaudIO DAC +, HiFiBerry DAC + i inne) i może wygodnie wysyłać dźwięk wysokiej jakości 24bit / 192k. MusikCube ma otwarty kod źródłowy. MusikCube jest oparty na modułowej architekturze wtyczek i wykorzystuje wtyczki napisane w C ++. Wtyczki zapewniają podstawowe funkcje dekodowania dźwięku, przesyłania strumieniowego danych, obsługi urządzeń wyjściowych, analizowania metadanych, cyfrowego przetwarzania sygnałów i nie tylko. Obecnie istnieją wtyczki zapewniające obsługę wielu popularnych kodeków audio, w tym MP3, M4A, Ogg Vorbis i FLAC. MusikCube wykorzystuje wewnętrznie bibliotekę bazy danych SQLite do przechowywania metadanych utworów i list odtwarzania; umożliwia również strumieniowe przesyłanie dźwięku przez zintegrowany serwer. Istnieje również klient Android, który umożliwia strumieniowe przesyłanie muzyki przez sieci lokalne i rozległe. MusikCube (i oficjalne wtyczki) są licencjonowane na podstawie trzyklauzulowej licencji BSD.

Strona domowa projektu

Funkcje i możliwości

Zaawansowane opcje sortowania

Pole wyboru folderów do sporządzenia biblioteki

Wybór języka

Wybór sterownika dźwięku

Lista dostępnych wyjść na karcie dźwiękowej

Wyrównywanie głośności utworów

Łagodne przejścia między utworami

Ustawienia serwera do strumieniowego przesyłania dźwięku

Lista dodatkowych wtyczek

Ustawienia zaawansowane

Skróty klawiszowe

Wybór palety kolorów odtwarzacza

Instalacja:
Przechodzimy do strony Downloands i wybieramy najbardziej odpowiadającą paczkę dla naszej dystrybucji. Pobieramy ją na dysk. Przykładowo w systemach Debian/Ubuntu instalacja będzie wyglądała w ten sposób:

sudo dpkg -i musikcube_0.96.3_ubuntu_bionic_amd64.deb

Jeżeli się nie zainstaluje za pierwszym razem z powodu niespełnionych zależności kodeków i innych bibliotek – wykonujemy komendę:

sudo apt-get -f

… i wszystko powinno się zainstalować.
W przypadku systemu Linux Arch instalacja będzie wyglądała w sposób następujący:

snap install --dangerous musikcube_0.96.3_amd64.snap

Related posts

Leave a Comment