KDE Connect (integracja telefonu z komputerem)

KDE Connect to projekt, który umożliwia komunikację między komputerem a telefonem. Oto kilka rzeczy, które KDE Connect może zrobić:

 • Odbieraj powiadomienia z telefonu na komputerze stacjonarnym i odpowiadaj na wiadomości

 • Kontroluj odtwarzanie muzyki na pulpicie z telefonu

 • Używaj telefonu jako pilota do pulpitu

 • Uruchamiaj predefiniowane polecenia na komputerze z podłączonych urządzeń.

 • Sprawdź poziom naładowania baterii telefonu na pulpicie

 • Zadzwoń na swój telefon, aby pomóc go znaleźć

 • Udostępniaj pliki i łącza między urządzeniami

 • Przeglądaj swój telefon z pulpitu

 • Kontroluj głośność pulpitu z telefonu

Co jeszcze posiada KDE Connect:

 • Zawiera komponent, który instalujesz na swoim pulpicieimplementuje bezpieczny protokół komunikacyjny w sieci i umożliwia każdemu programiście tworzenie na jego podstawie wtyczek

 • Zawiera komponent, który instalujesz na swoim pulpicie

 • Ma aplikację kliencką KDE Connect, którą uruchamiasz na swoim telefonie

Zatem do dzieła. Żeby zainstalować aplikację na komputerze wpisujemy w terminalu:

W systemach Debian/Ubuntu:

sudo apt-get install kdeconnect

W systemie Arch Linux:

sudo pacman -S kdeconnect

Żeby zainstalować aplikację kliencką na swoim telefonie przechodzimy do Sklepu Play i pobieramy tam aplikację KDE Connect (lub alternatywnie F-Droid).

Gdy już mamy zainstalowaną aplikację na komputerze oraz na telefonie możemy przystąpić do sparowania. Przede wszystkim i komputer i telefon muszą być w tej samej sieci. Czy to podłączone do tego samego routera, czy to komputer podłączony przez utworzonego przez telefon hotspota; tak czy inaczej warunkiem koniecznym jest by oba urządzenia były w tej samej sieci.
Żeby przystąpić do sparowania uruchamiamy aplikację na telefonie “KDE Connect” oraz na komputerze “Ustawienia KDE Connect“.
W oknie “Ustawienia KDE Connect” klikamy po lewej stronie przycisk “Odśwież“. W okienku powyżej powinna się nam pojawić pozycja z naszym telefonem – zaznaczamy ją. Po prawej stronie znajduje się przycisk “Zażądaj sparowania“. Klikamy na niego. Otrzymujemy na telefonie sygnał dźwiękowy, który powiadamia nas, że dostaliśmy zapytanie o sparowanie. W liście powiadomień zaznaczamy na telefonie “Zezwól“.

I to wszystko, nic trudnego. Na ekranie telefonu pokazują się nam opcje z poziomu telefonu.

Integracja ze środowiskiem graficznym

W zależności od tego, z jakiego środowiska graficznego się korzysta, możemy ułatwić sobie dostęp a nawet poszerzyć funkcjonalność. Standardowo już mamy “Wskaźnik KDE Connect” który dostarcza nam takich podstawowych funkcjonalności. Warto wspomnieć, że swoje środowiska graficzne mają swoje, często bardziej rozbudowane aplety. W ustawieniach swojego środowiska graficznego instalujemy dodatkowy aplet. Przykładowo w Cinnamon nazywa się po prostu “KDE Connect” lub “KDE Connect Center“. Przykładowo w środowisku graficznym GNOME 3 nazywa się on :”GSConnect“. Żeby go zainstalować najpierw instalujemy wtyczkę dla Chrome/Chromium/Brave a następnie już bardzo prosto instalujemy wtyczki ze strony https://extensions.gnome.org/ gdzie między innymi znajdziemy GSConnect. Wtyczka do przeglądarki sprawia, że powyżej pojawia się suwak dzięki któremu można w bardzo prosty sposób włączyć daną wtyczkę bez zbędnego wysiłku.
Gdy zainstalujemy w naszym powiedzmy “przyborniku” pojawiają się nowe opcje. Sparowanie odbywa się w bardzo podobny sposób w zakładce “Ustawienia urządzeń mobilnych“. Gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem ujrzeć możemy taką listę funkcji:

Na sam koniec pokażę Wam choćby jedną przydatną funkcję – wysyłanie SMS z poziomu naszego komputerowego pulpitu. Tak to wygląda:

Oczywiście funkcji jest znacznie więcej. Możemy zadzwonić na telefon gdy gdzieś go posiejemy w pokoju, możemy przeglądać jego plikową zawartość, kontrolować kursor na komputerze lub wpisywać z klawiatury, sterować multimediami lub prezentacją, udostępniać sobie schowki systemowe a nawet wysyłać wcześniej przygotowane polecenia do komputera. Tak czy inaczej możliwości oraz konfiguracji jest naprawdę dużo. Wydaje mi się, że każdy linuksowy użytkownik powinien się zaopatrzyć w KDE Connect, choćby dlatego, żeby zobaczyć na pulpicie powiadomienie kto dzwoni lub wysłał do nas SMS.

Related posts

Leave a Comment