IRC? Ale, że co, gdzie i jak? (spoczywaj w pokoj…ach)

To nie będzie długi i wyczerpujący artykuł. Rzucę Wam hasła i jak chcecie to bawcie się dalej sami.

Po pierwsze – co to IRC:
(Internet Relay Chat) – to jedno ze starszych narzędzi do porozumiewania się “na żywo” w sieci Internet na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą. Użytkownicy przy pomocy odpowiedniego oprogramowania (tzw. klientów IRC) podłączają się do serwerów tworzących sieć IRC.

Serwery? Ale, że jak?
Myślę, że w gruncie rzeczy warto wymienić tylko dwa. Pierwszy z nich to Freenode – znany wcześniej pod nazwą Open Projects Network, to internetowa sieć serwerów IRC, która jest szczególnie popularna wśród użytkowników wolnego i otwartego oprogramowania. Freenode jest oficjalną siecią IRC dla takich projektów jak Ubuntu, Gentoo, GNU czy KDE. W skład sieci wchodzi aktualnie 25 serwerów, średnia liczba użytkowników sieci przekracza 90 tysięcy, maksymalna zarejestrowana liczba jednoczesnych użytkowników wynosi 98 966, a liczba zarejestrowanych kanałów przekracza 50 tysięcy.

Przykładowo podaję Wam moją listę pokoi na tym serwerze. Wiążą się one z moimi zainteresowaniami i obserwuję co się na nich dzieje.

##audio, ##coronavirus, ##DanceMusic, ##esp8266, ##music, ##music-electronics, ##webaudio, #archaudio, #archlinux-pl, #archlinux-proaudio, #archlinux.org.pl, #archownia.pl, #audacity, #audio, #bitwig, #clementine, #debian, #debian-pl, #esp8266, #fedora-cinnamon, #ffado, #hackerspace-silesia, #kxstudio, #lau, #libregames, #linuxiarze.pl, #linuxmint-pl, #linuxmusicians, #lua, #music, #music-theory, #musicbrainz, #mutt, #neomutt, #netbsd-pl, #nvidia, #opensourcemusicians, #openstack-pl, #pasjainformatyki, #pipewire, #playonlinux, #pulseaudio, #ubuntu-pl, #ubuntustudio, #weechat, #wikipedia-pl, #wikisource-pl, #zrythm

Jak widzicie moja lista ulubionych pokoi odnoszących się do moich zainteresowań, pasji czy choćby narzędzi z których korzystam jest całkiem pokaźna. W gruncie rzeczy to też nie jest tak, że na każdym z tych pokoi się gada jak opętany. IRC ma to do siebie, że pokój może mieć bardzo dużo użytkowników a rozmowa jest tylko raz na jakiś czas kiedy ktoś się zgłosi z jakimś problemem. Jak widzicie można znaleźć również sporo polskojęzycznych pokoi, chociaż najczęściej pokoje określonych projektów jak np. kanał programu Neomutt oczywiście jest w j. angielskim.

Kolejnym serwerem któremu warto się przyjrzeć jest IRCnet. Więc właściwie co to:
W 1996 roku operatorzy IRC nie mogli dojść do porozumienia w sprawie kierunku dalszego rozwoju sieci. Na to nałożyły się problemy z łączem Europa-Ameryka oraz prywatne animozje między administratorami. Skończyło się to tzw. “Wielkim Splitem” – większość serwerów europejskich i azjatyckich odłączyła się od EFNetu i argumentując, że kolebka IRC jest właśnie w Europie, przybrali nazwę “sieć IRC”, czyli IRCnet. Z IRCnetu obecnie korzysta jednocześnie ok. 100 000 użytkowników – jest jedną z czterech największych sieci IRC na świecie, a także najpopularniejszą siecią IRC w Polsce. W Polsce włączone jest w nią 3 serwerów, z których 2: irc://krakow.irc.pl , oraz irc://lublin.irc.pl.ircnet.net służą bezpośrednio użytkownikom, zaś hub.irc.pl – łączy je wszystkie z resztą IRCnetu.

Jeżeli Frenode gromadzi przede wszystkim programistów oraz pasjonatów oprogramowania tak IRCnet w moim mniemaniu jest nieco bardziej towarzyski, choć oczywiście można znaleźć pokoje o programach, komputerach czy linuxie, ale prócz nich jest sporo tych do zwyczajnej rozmowy.
Oto lista pokoi z tego serwera:
!7LPVXpolska, #dinozaury(mój ulubiony kanał. Jest tam sporo ciekawych ludzi z którymi można wdać się w naprawdę normalną i przyjacielską dyskusję), #koza(no tu to jest beka na okrągło, ale obserwuję), #musicplanet, #muza, #muzyka, #pl, #poland, #polonia, #pomoc, #quizPL, #rap, #shells.pl, #towarzyski(tu też się sporo rozmawia. Trochę więcej kultury niż w kozie, ale trochę mniej niż u dinozaurów), #ubuntu.pl, #wariatkowo, #worldchat (zauważyłem, że zawsze rano ludzie lubią się tu przywitać)

Jesteś ciekawy jak to działa i ludzi zasiadających w tych już prawie zapomnianych zakamarkach sieci? Zaloguj się i sprawdź. Nie jeden Ci pomoże z systemem i nie jeden podeśle jakiś ciekawy utwór do posłuchania. Nie jeden rodak też chętnie z Tobą zamieni kilka zdań. Do tego wszystkiego nie musisz pokazywać swojej twarzy, ba, nawet nie musisz podawać swojego imienia. Bądź sobie kim chcesz, żeby faktycznie być sobą.

Tak wygląda mój klient:

Z pozdrowieniami dla znajomych z IRC
Souler

Related posts

One Thought to “IRC? Ale, że co, gdzie i jak? (spoczywaj w pokoj…ach)”

  1. spok

    Souler, dzięki za miłe słowa o ekipie z #dinozaury 🙂

Leave a Comment