aerc (klient poczty)

Zapewne jeszcze wrócę do tematu klientów poczty dla konsoli, ale pierwszy – aerc wybrałem ze względu na prostotę konfiguracji. Aerc jest klientem poczty dla konsoli. Niestety program jest tylko w języku angielskim, ale jeżeli potrafisz j. angielski na podstawowym poziomie i znasz się na podstawowych parametrach poczty elektronicznej to powinieneś sobie poradzić. Do zalet aerc należy:

  • Obsługa wielu kont, protokołów przesyłania IMAP, Maildir, SMTP i Sendmail

  • Asynchroniczna obsługa IMAP

  • Wydajne wykorzystanie sieci

Podstawowe dane

Konfiguracja serwera IMAP i SMTP

Koniec konfiguracji i pytanie o Tutorial

Okno edycji nowej wiadomości

Uważaj na fałszywe paczki!

Instalacja w Debian/Ubuntu:

sudo apt-get install aerc

Instalacja w systemie Arch:

sudo pacman -S aerc

Strona domowa aerc

Uruchamiamy program poleceniem:

aerc

Podczas pierwszego uruchomienia konfigurujemy naszą skrzynkę mailową. Podajemy nazwę dla konta, nazwę która będzie wyświetlana przy wysyłaniu wiadomości oraz adres naszej poczty. Kolejnym krokiem krokiem jest konfiguracja serwera IMAP. Jeżeli posiadasz pocztę od popularnych dostawców jak wp.pl, onet.pl, gmail.com to nie będziesz miał problemu i dane serwera się automatycznie załadują; trzeba tylko wpisać hasło. Kolejnym krokiem jest konfiguracja serwera SMTP – w tym przypadku podobnie, dane powinny się same załadować. Na końcu program zapyta się nas czy zapisywać wysłane wiadomości.

Ostatnie o co program chciałby wiedzieć to czy przejść do tutorialu. Jeśli chcemy to korzystamy, jeśli nie to nie. Ja Wam przedstawię najważniejsze opcje.

W tym momencie program zaczyna pobierać zdalne foldery oraz wiadomości. Poruszamy się za pomocą strzałek góra/dół a przechodzimy do wiadomości za pomocą przycisku Enter. Po przeczytaniu wychodzimy za pomocą przycisku ESC lub Q.

Czas wysłać pierwszą wiadomość. W tym celu wciskamy dwukropek : i wpisujemy compose, tak żeby na dole programu było napisane tak:

:compose

I wciskamy Enter. Takim oto sposobem przeszliśmy do edytora wiadomości. TUTAJ UWAGA! W EDYTORZE SIĘ PISZE DOKŁADNIE TAK SAMO JAK W EDYTORZE VI ORAZ DZIAŁAJĄ TE SAME SKRÓTY. W każdym razie dla niektórych lepiej, dla niektórych gorzej. Wadą jest to, że nie wyświetla się czy jesteśmy w trybie edycji. Jeżeli nie możemy pisać musimy wcisnąć literkę I i przechodzimy do trybu edycji. Kiedy już napiszemy wiadomość możemy ją wysłać na dwa sposoby. Wciskamy ESC, wciskamy dwukropek i wpisujemy :send lub tak jakbyśmy chcieli wyjść z edytora vi czyli :wq po czym przy wyjściu program nas się zapyta czy wysłać wiadomość. Wciskamy Y od yes i wiadomość również zostanie wysłana. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o komendach programu aerc wciskasz dwukropek i wpisujesz :help lub :help tutorial.

Related posts

Leave a Comment